Stramerowie w TCK - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Stramerowie w TCK

Spektakl na podstawie słynnej książki „Stramerowie” Mikołaja Łozińskiego będzie można zobaczyć na deskach Tarnowskiego Centrum Kultury przy Rynku 5 w piątek, 7 czerwca o godz. 19. To kolejne wydarzenie towarzyszące Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej.

plakat wydarzenia

Za reżyserię odpowiada tarnowianin Tomasz Cyz. Sztuka powstała na podstawie kolejnej części wielogłosowej powieści o losach żydowskiej rodziny z Tarnowa. Premiera tego spektaklu miała miejsce kilka miesięcy temu w Warszawie. W rolach głównych wystąpią: Karolina Bruchnicka, Weronika Humaj, Zuzanna Lit i Józef Pawłowski. Muzykę do spektaklu stworzyli Pablopavo i Patryk Kraśniewski.

Jaką historię przedstawiono w sztuce? Rodzeństwo Stramerów, które zostało wychowane w międzywojennym Tarnowie, zostaje rozdzielone przez niszczycielskie działania drugiej wojny światowej. Odcięci od swojej żydowskiej tożsamości, odcięci od siebie, walczą o przetrwanie, jednocześnie pielęgnując pamięć o rodzinie. Świat Stramerów to świat zwykłych ludzi, Żydów i Polaków, chcących przetrwać za wszelką cenę w obliczu toczącej się wokół wojny. Wszyscy oni pragną choć namiastki normalnego życia w świecie zwykłych ludzi chcących przetrwać wojnę. Język Mikołaja Łozińskiego (prywatnie brata przewodniczącego Jury 38. TNF – Pawła Łozińskiego), charakteryzujący się czułością i bogactwem skojarzeń przeniesiony na scenę kameralnego spektaklu.

Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie TCK oraz online: www.tck.pl.