Dyskusja prywatyzacyjna w Tarnowie
W ślad za ogłoszeniem zaktualizowanego programu prywatyzacji, szeroką dyskusję na ten temat przeprowadzono podczas II Forum Inwestycyjnego Forum Ekonomicznego Tarnów 2009.
Minister Skarbu Aleksander Grad, po konferencji prasowej w Warszawie, uczestniczył także w imprezie gospodarczej w mieście pod Górą Św. Marcina. Uroczystego otwarcia Forum dokonał Prezydent Ryszard Ścigała. Gospodarz Tarnowa zaprezentował także ofertę inwestycyjną miasta.
Najwięcej pytań do Ministra Grada dotyczyło najważniejszych, prywatyzacyjnych projektów, czyli zmian w spółkach Enea, Tauron, PGE, Energia i ZE PAK z branży energetycznej oraz Ciech, Zakłady Chemiczne Police, Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Azotowe Tarnów i Zakłady Azotowe Kędzierzyn z branży chemicznej, prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych i sprzedaż udziałów w spółkach TP, Pekao S.A., LW Bogdanka, Ruch i Lotos. Ministerstwo, jak poinformowano w Stolicy, zamierza ponadto sprzedać od 10 do 40 procent swoich udziałów w KGHM. W Tarnowie zaś spore zainteresowanie oraz pytania dziennikarzy wywołała informacja na temat planów prywatyzacyjnych największego przedsiębiorstwa regionu oraz pracodawcy – Zakładów Azotowych w Mościcach.
Forum Inwestycyjne w Tarnowie jest prologiem do „polskiego Davos” czyli Forum Ekonomicznego w Krynicy. W środę po południu, wszyscy goście tarnowskiej imprezy, przeniosą się właśnie tam. Dodajmy, że w Tarnowie dyskutowano m.in. na temat prywatyzacji w czasach kryzysu, Bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznej efektywności, jednym z tematów był także Środkowoeuropejski sektor finansowy po kryzysie. Impreza zgromadziła zacnych gości – inwestorów, właścicieli firm, szefów przedsiębiorstw oraz przedstawicieli rządów, zarówno z Polski jak i z zagranicy.