FOLKRAP pod choinkę
Awangardowy projekt muzyczny zrealizowany w tarnowskim Pałacu Młodzieży doczekał się limitowanej wersji płytowej.
FOLKRAP - efekt kilkumiesięcznej pracy Dawida Hallmanna i Dj.Celownika - na gwiazdkę otrzymali Prezydent i Premier Polski, AmbasadorRepubliki Litewskiej, Włodarze naszego miasta oraz przedstawicielekultury, sztuki i polityki.
- Do tej pory wszystkie utwory można było pobrać nieodpłatnie ze strony www.folkrap.pl. Postanowiliśmy jednak, z okazji zbliżających się Świąt, wydać limitowaną edycję płyty FOLKRAP - mówi Dawid Hallmann, pomysłodawca projektu.
FOLKRAP to pierwszy w Polsce projekt, który w wyjątkowy i unikatowy sposób połączył dwa gatunki muzyczne - folk i rap. Trudno powiedzieć, który gatunek muzyki dominuje. Rytmikę rapowego beatu zrównoważyła melodyjność folkowych brzmień, zaś XIX-wieczny język został oprawiony w typową dla rapu melorecytację. Ten muzyczny eksperyment to efekt współpracy dwóch muzyków reprezentujących odległe od siebie gatunki. Celownik od kilkunastu lat zajmuje się produkcją beatów. Ma w tym zakresie spore doświadczenie. Charakteryzuje go tez duża otwartość muzyczna, nie tak częsta w hip-hopie.
- Praca nad tym przedsięwzięciem była dużym wyzwaniem. Połączenie współczesnego brzmieniaz archaicznym językiem, i utrzymanie projektu w harmonii było niezwykle trudne i pracochłonne. Trzeba też dodać, że sama koncepcja Hallmanna wymagała znalezienia jakiegoś muzycznego klucza - mówi Celownik.
Z kolei Hallmann znany jest z powrotu do muzycznych korzeni: neofolkowych prób, łączenia przeróżnych elementów brzmieniowych, wykorzystywania oryginalnych sampli, ciągłego poszukiwania formy.
FOLKRAP to przekaz. Przekaz ponadczasowy i niezwykle wartościowy. To także hołd złożony bohaterom takim jak Jan Tarnowski czy Kalikst Zakrzewski, którzy dawniej sławni, dziś stoją nieco w cieniu. -To jeden z celów projektu - mówi Dawid Hallmann - odkrycie na nowo tych zapomnianych herosów, których pasjonujące życie inspirowało poetów do pisania pieśni na ich cześć. To smutne, że współcześnie biografie tych osób są tak mało znane lub wręcz nieznane. Dlatego nagraliśmy FOLKRAP. Warty podkreślenia jest także wątek litewski, który dość silnie pojawia się w projekcie. W ten sposób zaznaczone zostały wielowiekowe więzy łączące nasze narody. Z kolei Pieśń Legijonu Litewskiego jest hołdem dla Juliusza Słowackiego, z okazji przypadającej w 2009 roku dwusetnej rocznicy jego urodzin.
W opinii słuchaczy powstał projekt bardzo przemyślany muzycznie, zaskakujący niezwykle spójnym synkretyzmem, w którym często zacierają się granice między XIX folkiem, a rapem XXI stulecia. Dzięki temu FOLKRAP może zainteresować ludzi różnych pokoleń i odmiennych wrażliwości muzycznych.