Koncert Państwowej Filharmonii w Koszycach
Urząd Miasta Tarnowa i agencja koncertowa INTER-ART zapraszają wszystkich mieszkańców na specjalny koncert Państwowej Filharmonii z Koszyc, który odbędzie się 8 grudnia 2009 roku o godzinie 19.00 w kościele księży Filipinów.
W programie koncertu znajdą się utwory jednego z najwybitniejszych kompozytorów przełomu XIX wieku, czołowego przedstawiciela czeskiej muzyki narodowej – Antonina Dvoraka. Twórczość Dvoraka określić można jako syntezę dokonań epok klasycyzmu i romantyzmu, oraz silną inspirację ludowymi tradycjami muzycznymi. W świątyni rozbrzmiewać będą dźwięki orkiestry, która należy do najbardziej reprezentacyjnych na Słowacji, znanej m. in. ze współpracy z Luciano Pavarottim, będącej także pierwszą w historii kraju, która występowała z koncertami w Stanach Zjednoczonych. Orkiestra Państwowej Filharmonii w Koszycach liczy 85 członków, którzy wykonują rocznie około 60 koncertów. Ponadto liczne utwory wykonywane przez nich, znalazły się na ponad stu płytach nagrywanych dla najznamienitszych wydawnictw na całym świecie. Od 1991 orkiestra jest jednym z głównych organizatorów festiwalu Koszyckiej Wiosny Muzyki oraz Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Ivana Sokola.
Podczas koncertowego wieczoru słowaccy muzycy zaprezentują m. in. Symfonię Nr. IX pt. „Z nowego świata” – być może najbardziej znany i bardzo często wykonywany przez orkiestry na całym świecie utwór Czeskiego kompozytora, napisany w trakcie jego pobytu w końcu XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdy pracował w Nowym Jorku jako dyrektor miejskiego konserwatorium. Właśnie w IX Symfonii daje się odczuć silną fascynację Dvoraka muzyką ludyczną, swoistym zauroczeniem utworami rdzennych mieszkańców – tym razem muzyką indiańską, a także niezwykle intrygującą muzyką czarnej społeczności Ameryki Północnej. Symfonia „Z nowego świata” miała w zamierzeniu kompozytora opisać charakter Stanów Zjednoczonych z końca XIX wieku. W finale utworu pojawia się charakterystyczny motyw mogący nasunąć skojarzenia o szybkiej ewolucji wielokulturowej metropolii.
Kolejnym utworem, jaki będzie zaprezentowany tarnowskiej publiczności są pieśni biblijne, które powstawały w trudnym momencie życia autora, przebywającym wówczas poza krajem, który z powodu braku codziennego kontaktu z własną kulturą zapragnął zagłębić się w tradycji kulturowego dziedzictwa ojczyzny. Na wymowę pieśni biblijnych wpłynęły także informacje, które dopłynęły do Dvoraka z Europy m.in., o śmierci współczesnych mu kompozytorów – Piotra Czajkowskiego i Charles’a Gomounda, z którymi współzawodniczył o popularność na świecie, a także wiadomość o odejściu dyrygenta Hansa Bulowa, który należał do największych propagatorów talentu Dvoraka.
W takich okolicznościach powstawało dzieło, które jest szczytowym osiągnięciem bogatej twórczości pieśniowej kompozytora, w których kompozytor ukazał uczucia religijne w czystej formie, nie wprzęgając w nie zbędnego patosu ani złożonych środków wyrazu.
Zapowiada się bardzo ciekawy wieczór. Serdecznie zapraszamy!