Problemy, premiery, projekty, wyjazdy i jubileuszowe plany Teatru Nie Teraz
Nie tylko zespół Teatru Solskiego jest obecnie w Tarnowie „na walizkach”. Od roku bez własnej sceny działają także twórcy niezależnego Teatru Nie Teraz.
- Nie wiem jak to się dzieje, ale kłopoty, jakie przeżywamy, mobilizują nas jednak do szczególnie wzmożonej pracy, inspirując coraz to nowe pomysły i projekty - mówi Tomasz Żak, dyrektor TNT. Nowy sezon zespół, oprócz kolejnych "emigracyjnych" wystawień "Kreona" - wiosennej premiery, rozpoczyna od pracy nad wznowieniem po kilku latach spektaklu "Liczba Aniołów" oraz przygotowań do prapremiery monodramu według tekstów Sylvii Plath. Jeszcze w tym roku artyści TNT zaplanowali także trzy kolejne "Czytania Nocą". Ukaże się kolejny numer "Intuicji". Artyści Teatru Nie Teraz zapraszani są również na kolejne teatralne festiwale w kraju, zaangażowali się w ponadlokalne projekty edukacyjno-artystyczne, a także przygotowują się do inauguracji (za rok) jubileuszu 30-lecia istnienia Teatru. Szykowana jest m.in. jubileuszowa monografia Teatru.
Twórcy offowego Teatru Nie Teraz wciąż liczą, że swój jubileusz będą mogli już przeżywać na "własnych metrach kwadratowych" i podobno jest na to spora szansa, choć nie chcieli ujawnić żadnych szczegółów. Nie czekają jednak na to wydarzenie z założonymi rękami. Ten niewielki zespół, wspomagany niewiele większym gronem wolontariuszy działającym w Stowarzyszeniu Nie Teraz, stanowiącym organizacyjne ramię Teatru, jest w ostatnich tygodniach i będzie w najbliższych miesiącach wyjątkowo aktywny.
Wśród ambitnych, najbliższych planów TNT są kolejne przedstawienia "Kreona", ostatniej premiery zespołu, opartej na motywach "Antygony" Sofoklesa (na zdjęciu scena z tego przedstawienia). Spektakl wystawiany jest m.in. w Piwnicy TCK oraz w tarnowskich i podtarnowskich szkołach.
Trwają też przygotowania do wznowienia - w ramach projektu "HASIOR", współfinansowanego przez Urząd Miasta Tarnowa - sztuki "Liczba aniołów"(premiera w grudniu). Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zobaczymy też prapremierę monodramu "Intensywność szkła poza percepcją", opartego o teksty Sylwii Plath w wykonaniu Ewy Tomasik, z towarzyszeniem muzycznym barda TNT - Tomasza Lewandowskiego.
Kontynuowany będzie również cykl comiesięcznych spotkań teatralno-literackich "Czytanie Nocą", powstający od 3 lat przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie. Bohaterem najbliższego wieczoru 20 października, rozpoczynającego się tradycyjnie o godzinie 21:00 w kawiarni "Tatrzańska", będzie hetman Jan Tarnowski; bohaterem kolejnego, listopadowego - Jan Rybowicz (w rocznicę śmierci), a tematem grudniowego, okołoświątecznego spotkania - las zimą.
A pro pos zimy ... Na tę porę roku udało się zespołowi znaleźć ciepłe miejsce do pracy. Przynajmniej na kilka miesięcy artyści Teatru, dzięki przychylności dyrekcji szkoły, zacumują w Auli I LO, a za tę gościnę odwdzięczą się uczniom najstarszej tarnowskiej szkoły teoretyczno - praktycznymi lekcjami na temat teatru.
To zresztą nie jedyny warsztatowo-edukacyjny projekt w jaki zaangażował się Teatr Nie Teraz. Właśnie zainagurowano w Krakowie wspólne z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym "Młodzi Światu" ośmiomiesięczne przedsięwzięcie międzynarodowe pod nazwą "Sztuka konfliktu", w które wkrótce włączona zostanie również młodzież szkolna z Tarnowa i okolic.
Zespół Teatru sporo podróżuje. We wrześniu wziął udział w festiwalu w Zgierzu, a pod koniec października ze spektaklem "Kreon", został zakwalifikowany w kategorii klasyka do prestiżowego Festiwalu ÓW, organizowanego przez Teatr Kamienica w Warszawie, należący do Emiliana Kamińskiego. Impreza trwać będzie od 27 do 29 października 2009 r. Występ Teatru Nie Teraz zaplanowano w pierwszym festiwalowym dniu.
Za rok Teatr Nie Teraz świętował będzie jubileusz 30-lecia istnienia. W związku z tą rocznicą artyści Teatru i wolontariusze Stowarzyszenia już układają program zdarzeń artystycznych i towarzyskich, składających się na obchody Jubileuszu rozpisanych na cały rok, począwszy od jesieni 2010 roku. Wydana zostanie m.in. książka pretendująca do miana pierwszej monografii Teatru Nie Teraz. - Napisać ma ją osoba, która niebawem broni na "nasz" temat pracę doktorską na UMCS - mówił podczas środowej konferencji prasowej w kawiarni "Tatrzańska" Tomasz A.Żak.