W „Artece” wystawa Małgorzaty Andrzejewskiej
Do końca sierpnia w Galerii Stowarzyszenia Tarnowskich Artystów Plastyków „Arteka” przy ul. Wałowej 16 oglądać można wystawę Małgorzaty Andrzejewskiej „Prześwietlenia – Mamma. Konstelacje”. Projekt finansowany jest z budżetu miasta Tarnowa.
Obrazy akrylowe „Prześwietlenia” stanowią metaforę obecnej sytuacji na świecie. Powstały na naświetlonych kliszach rentgenowskich i przedstawiają struktury ziemi – często skalne formacje, pokryte pęknięciami i szczelinami na tle fragmentów uszkodzonych ludzkich tkanek. Klisze RTG to zapis ciała chorego, fotografie uszkodzonych, obolałych lub niesprawnych organów, które trzeba zdiagnozować i wyleczyć.
Latem ubiegłego roku, artystka zaczęła na transparentnych kliszach RTG malować, multiplikować i odciskać piersi, układając je w barwne lub monochromatyczne konstelacje. Pomalowane farbą i odciśnięte piersi uczestniczek sesji demonstrują nowe formy i kształty przywołując różne temperamenty i odmienne kondycje. - Mam poczucie, że malarskie odciski tworzą nowy byt na naświetlonych kliszach. Pobudzona kolorem nowa jakość oznacza dla mnie przypływ energii życiowej i wolność tworzenia – mówi Małgorzata Andrzejewska.
Artystka ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznej (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. W roku 2010 uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych, a osiem lat później doktora habilitowanego. Obecnie jako profesor uczelni prowadzi pracownię rysunku i malarstwa w Katedrze Wzornictwa na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. Swoje prace prezentowała na ponad 50 indywidualnych i licznych wystawach zbiorowych. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych plenerach, projektach artystycznych i sympozjach.
(sm)