Ekoporadnik dla właścicieli budynków jednorodzinnych
Budynki odpowiadają za 38% emisji gazów cieplarnianych pochodzących z działalności człowieka. Nic więc dziwnego, że posiadanie własnego domu to ogromne pole do popisu na rzecz działań dla klimatu. Jednak na wiele inwestycji można obecnie pozyskać dotacje. Szczegóły w kolejnym z Ekoporadników Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA.
Autorzy Ekoporadnika polecają na początek ustalenie stopnia energochłonności domu – pomagają w tym zamieszczone tabele i wykresy, choć najlepszy efekt da audyt energetyczny. Powinien on poprzedzić każdą termomodernizację – działanie, które jest pierwszym krokiem do poprawy efektywności energetycznej. W poradniku znajdziemy przykładowe kosztorysy termomodernizacji z poradami dotyczącymi optymalnego czasu przeprowadzenia takiej inwestycji i rodzajami materiałów izolacyjnych.
Kolejnym – po termomodernizacji – krokiem do zmiany domu na bardziej eko jest wymiana źródła ciepła. W Ekoporadniku przedstawione zostały poszczególne technologie, m.in. takie jak pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką. W opracowaniu znalazły się także podpowiedzi, jakie codzienne zachowania pozwolą obniżyć rachunki na energię elektryczną i ciepło.
Osobny rozdział poświęcony jest gospodarowaniu wodą – zarówno tą na użytek domowników, jak i deszczówką. Jej gromadzenie także pozwoli na oszczędności, przygotowując nas jednocześnie na okresy suszy i wysokich temperatur.
Autorzy doradzają też, jakie rośliny pomogą w utrzymaniu bioróżnorodności i przyjaznego mikroklimatu wokół budynku.
Poradnik zamyka lista dostępnych dotacji.
Ekoporadnik dla właścicieli budynków jednorodzinnych dostępny jest do pobrania poniżej.