II nabór wniosków w programie „Innowacje dla Środowiska”
Do 6 listopada 2023 r. przedsiębiorcy mogą składać uproszczone wnioski w programie „Innowacje dla Środowiska”. Celem programu, którego budżet wynosi 1 mld zł, jest wsparcie realizacji nowych technologii i przedsięwzięć w ochronie środowiska.
Innowacyjność może dotyczyć produktu, technologii lub procesu o zasięgu co najmniej polskiego rynku, poprzedzonych pracami badawczo-rozwojowymi potwierdzającymi gotowość rozwiązania do wdrożenia na komercyjną skalę.
O dofinansowanie mogą się starać przedsiębiorcy w rozumieniu zapisów ustawy z dn. 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, na wdrożenie nowych technologii i przedsięwzięć w ochronie środowiska, które wniosą istotny wkład w jeden z celów środowiskowych (i jednocześnie nie przyczynią się do pogorszenia pozostałych celów):
- łagodzenie zmian klimatu,
- adaptacja do zmian klimatu,
- zrównoważone wykorzystanie i ochrona zasobów i morskich,
- gospodarka o obiegu zamkniętym, w tym zapobieganie powstawania odpadów i recykling,
- zapobieganie i kontrola zanieczyszczeń powietrza, wody i ziemi,
- ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów.
Forma dofinansowania:
- pożyczka na warunkach preferencyjnych lub rynkowych,
- dotacja (rozumiana jako premia innowacyjna).
Dofinansowanie zwrotne: do 85% kosztów kwalifikowanych z możliwością uzyskania premii innowacyjnej w wysokości do 20% kapitału wypłaconej pożyczki, nie więcej niż 10 mln zł, pomniejszającej kwotę kapitału pożyczki do spłaty.
Dodatkowo, po okresie trwałości przedsięwzięcia jest możliwość ubiegania się o umorzenie w wysokości 25% wypłaconej pożyczki pomniejszonej o premię innowacyjną. Warunkiem uzyskania umorzenia jest przeznaczenie umorzonej kwoty na realizację kolejnego przedsięwzięcia innowacyjnego.
Szczegółowe informacje o naborze do programu: