Ekspertyza_Oszacowanie bilansu emisji gazów cieplarnianych dla obszaru miasta Tarnowa
Ekspertyza „Oszacowanie bilansu emisji gazów cieplarnianych dla obszaru miasta Tarnowa” została wykonana na podstawie umowy WOŚ.602.1.2022 z dnia 6 kwietnia 2022 r. pomiędzy Gminą Miasta Tarnowa, a ATMOTERM Spółka Akcyjna z siedzibą w Opolu, w ramach projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.
Celem niniejszej ekspertyzy jest oszacowanie aktualnego (dla stanu z 2020/2021 roku) poziomu emisji gazów cieplarnianych z terenu miasta Tarnowa wraz z identyfikacją głównych możliwych sposobów zmniejszenia tej emisji w przybliżonej perspektywie czasowej oraz wskazanie rekomendacji dotyczących wykorzystania, sposobów i możliwości obniżenia emisji gazów cieplarnianych na terenie miasta.
Oszacowanie emisji oparto na wskaźnikach emisji: dwutlenek węgla (ditlenek węgla CO2), fluorowęglowodory (HFCs), metan (CH4) , tlenki azotu (NOx/NO2), heksafluorku siarki (SF6) oraz chlorofluorowęglowodorów (CFCs) wraz z podziałem na sektory gospodarki głównych emiterów tych gazów. Wykonano analizę bilansu emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych w sektorach w latach 2020-2021. Zestawienie wielkości emisji wybranych zanieczyszczeń wraz z charakterystyką emitorów oraz źródeł dotyczyła podmiotów/instytucji zlokalizowanych na terenie miasta Tarnowa, które złożono do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Krajowa baza) w raportach za lata 2020-2021. Wykonano prognozę zmian aktywności dla poszczególnych sektorów gospodarki,a także planowanych i rzeczywistych zmian zdolności produkcyjnych, poziomach działalności. Oszacowanie oraz prognoza oparte zostały o dane uzyskane z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarzadzania Emisjami (KOBIZE).
Ekspertyza została ujęta jako odrębna analiza w nawiązaniu do "Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Tarnowa na lata 2021-2028” ze strategią krótkoterminową na lata 2021-2024".