Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Tarnowa na lata 2022-2030
Przygotowany „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Tarnowa na lata 2022-2030” stanowi aktualizację „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Tarnowa do 2020 r.”, przyjętego uchwałą Nr XIX/201/2015 Rady Miejskiej w Tarnowie z dnia 29 grudnia 2015 r.
Plan gospodarki niskoemisyjnej (PGN) to strategiczny dokument dla gminy, mający wpływ na lokalną gospodarkę ekologiczną i energetyczną. PGN zawiera informacje o ilości wprowadzanych do powietrza pyłów i gazów cieplarnianych na terenie Tarnowa, podając jednocześnie propozycje konkretnych i efektywnych działań ograniczających te ilości.
Długoterminowa strategia miasta Tarnowa do 2030 r. będzie obejmować działania inwestycyjne polegające na:
- termomodernizacji budynków, w szczególności budynków użyteczności publicznej, które jedynie w niewielkim odsetku nie zostały poddane modernizacji energetycznej,
- ograniczeniu zużycia energii finalnej w obiektach użyteczności publicznej i mieszkaniowych,
- zwiększeniu efektywności energetycznej,
- wzroście udziału energii pochodzącej z OZE (m.in. energia słoneczna, geotermalna, z biomasy),
oraz działania nieinwestycyjne takie jak:
- kształtowanie świadomości lokalnej społeczności w/z poszanowania energii i środowiska,
- uwzględnianie kryteriów efektywności energetycznej w definiowaniu wymagań dotyczących zakupu produktów i usług,
- współpraca z mieszkańcami oraz przedsiębiorstwami - prowadzenie kampanii informacyjnych i promocyjnych w zakresie efektywności energetycznej oraz zrównoważonego rozwoju,
- właściwe planowanie inwestycji, w zgodzie z zasadą „zielonych” zamówień publicznych,
- podejmowanie działań promujących wszelkie sposoby redukcji emisji CO2 oraz podniesienie efektywności energetycznej,
- propagowanie transportu rowerowego i przestrzeni zielonych miast.
Plan ma przyczynić się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym, tj.: redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, redukcji zużycia energii finalnej. Ma to zostać zrealizowane poprzez podniesienie efektywności energetycznej i wykorzystywanie OZE. Dokument posiada charakter kierunkowy dla planowania gospodarki niskoemisyjnej. Aktualizacja Planu zawiera informacje o ilości pyłów i gazów cieplarnianych wprowadzanych do powietrza na terenie Tarnowa, podając jednocześnie propozycje konkretnych i efektywnych działań ograniczających te ilości. Dokument nie wyznacza ram dla realizacji konkretnych przedsięwzięć, a wskazane w nim działania ekologiczne mają jedynie na celu poprawę jakości powietrza atmosferycznego. Część proponowanych zadań ma charakter inwestycyjny (np. modernizacja sieci drogowej, termomodernizacje budynków publicznych, szersze wykorzystywanie energii z OZE, modernizacja oświetlenia itp.). W zakresie realizowanych zadań możliwe jest wystąpienie jedynie niewielkich, ograniczonych czasowo i odwracalnych oddziaływań na środowisko, związanych głównie z fazami budowy oraz częściowo eksploatacji. Docelowo efekt realizacji poszczególnych inwestycji ma pozytywnie wpłynąć na poprawę danego komponentu środowiska. Plan obejmuje również działania nieinwestycyjne związane między innymi z realizacją zielonych zamówień publicznych, edukacją mieszkańców, inwentaryzacją źródeł ciepła, funkcjonowaniem punktu informacyjnego i dotacjami do wymiany źródeł ciepła.
Bilans efektów realizacji działań ujętych w PGN zakłada ograniczenie zużycia energii o 9,15% w stosunku do roku bazowego, redukcję emisji CO2 o 24,76% w stosunku do roku bazowego oraz wzrost udziału energii pochodzącej z OZE o 15,23 % w roku 2030 w całkowitym zużyciu energii końcowej.