Gminny Program Rewitalizacji (GPR)
„Gminny Program Rewitalizacji dla miasta Tarnowa na lata 2017-2022” identyfikuje problemy i potrzeby w zakresie rewitalizacji obszaru zdegradowanego na terenie Tarnowa w sferach: społecznej, gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej i technicznej.
Jego bezpośrednim celem, zgodnie z ustawą z dnia 9 października o rewitalizacji
(Dz. U. z 2018 r. poz. 1398), jest wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszaru rewitalizacji
przy pomocy ujętych w programie przedsięwzięć rewitalizacyjnych, czyli prościej – projektów/działań rewitalizacyjnych służących eliminacji/ograniczeniu negatywnych zjawisk (cele strategiczne, cele operacyjne i główne kierunki działań GPR zostały zdefiniowane w rozdziale III. GRP pt. „Opis wizji stanu obszaru po przeprowadzeniu rewitalizacji”, natomiast lista proponowanych przedsięwzięć rewitalizacyjnych zawarta została w rozdziale V. GPR pt. „Opis przedsięwzięć rewitalizacyjnych”).
Obszar rewitalizacji został przyjęty uchwałą nr XXXII/322/2016 Rady Miejskiej w Tarnowie z dnia 1 grudnia 2016 r. i zgodnie z ww. ustawą o rewitalizacji, stanowi obszar obejmujący całość lub część obszaru zdegradowanego, cechujący się szczególną koncentracją negatywnych zjawisk, na którym z uwagi na istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego gmina zamierza prowadzić rewitalizację. Obszar rewitalizacji może objąć maksymalnie 20% powierzchni gminy oraz 30% jej mieszkańców (Ustawa z dnia 9 października o rewitalizacji, Dz. U. z 2018 r. poz. 1398, art. 10).
Obszar zdegradowany natomiast to obszar gminy znajdujący się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych oraz co najmniej jednego z listy zjawisk, wskazanych w artykule 9.1. ww. ustawy, tj. gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych, technicznych.
Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Tarnowa na lata 2017-2022 został opracowany w powiązaniu z innymi dokumentami strategicznymi miasta Tarnowa, takimi jak Strategia Rozwoju Miasta – Tarnów 2020, Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych dla miasta Tarnowa na lata 2017-2020 czy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasta Tarnowa.
Wśród 204 przedsięwzięć rewitalizacyjnych wpisanych do ww. Gminnego Programu Rewitalizacji (132 na liście tzw. podstawowych przedsięwzięć, określonych w art. 15. ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o rewitalizacji i 72 pozostałych dopuszczalnych przedsięwzięć realizujących kierunki działań określonych w GPR – lit. b ww. artykułu), Gmina Miasta Tarnowa zgłosiła 110 przedsięwzięć rewitalizacyjnych (44 podstawowych i 64 tzw. uzupełniających). Dodatkowo na liście podstawowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych znalazły się także 3 projekty realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy, jednostkę nadzorowaną przez Gminę Miasta Tarnowa. Można zatem przyjąć, że w GPR na liście podstawowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych ujęto 47 projektów zależnych od Gminy Miasta Tarnowa.
Znalazły się tu m. in. takie przedsięwzięcia, jak (tabela 33 GPR):
- Obniżenie poziomu niskiej emisja (poz. 58),
- Rewitalizacja Parku Strzeleckiego (poz. 61),
- Zagospodarowanie terenu zlokalizowanego na odcinku od mostu w ciągu ul. Dąbrowskiego do mostu w ciągu ul. Mostowej; Renowacja murów miejskich przy ul. Bernardyńskiej w rejonie Małych Schodów w Tarnowie; Remont pl. Kazimierza oraz ulic Katedralnej, Krótkiej i Kapitulnej w Tarnowie; Podgrodzie XXI wieku - Remont pl. Morawskiego wraz z ul. Klasztorną w Tarnowie; Modernizacja Płyty Rynku, Rewaloryzacja zabytkowego budynku zlokalizowanego przy Rynku 4 w Tarnowie na potrzeby Tarnowskiego Parku Doświadczeń; Zagospodarowanie posesji przy ul. Wałowej 25 wraz z wyeksponowaniem zabytkowej półbaszty
(poz. od 63 do 69),
- Modernizacja budynku przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej 7 na potrzeby Straży Miejskiej
i Centrum Zarządzania Kryzysowego (poz. 70),
- Modernizacja amfiteatru przy ul. Kopernika (nr 75),
- Rewitalizacja Sali Lustrzanej wraz z zapleczem jako element aktywizacji społecznej
i kulturalnej Starego miasta (nr 74),
- Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – ZAZ „Słoneczne Wzgórze” (poz. 92),
- Subregionalne Centrum Wsparcia opiekunów nieformalnych osób niesamodzielnych
w subregionie tarnowskim (nr 93),
- Blok, podwórka, kamienica – ożywiła się dzielnica! (poz. 96),
- Aktywnie działamy, Pozytywnie wspieramy, Lokalnie zmieniamy (poz. 97),
- „Kantoria” Centrum Wypoczynku i Rekreacji – budowa Amfiteatru wraz z budową zjazdów
i parkingów przy ul. Piłsudskiego w Tarnowie (poz. 111),
- Omnibus budowlany (poz. 113),
- Kwalifikacje zawodowe sukcesem na rynku pracy (poz. 114),
- oraz wiele projektów dot. renowacji budynków w centrum miasta (Rynek i okolice, np. ulice Krótka, Brama Pilzneńska, Wekslarska, Żydowska, Sowińskiego) i wiele projektów służących bezpośrednio rozwiązywaniu problemów społecznych, jak np. Pozytywnie nastawiamy – posiłkiem wspieramy (poz. 102), prowadzenie mieszkań chronionych dla osób starszych (poz. 103), Wigilia dla samotnych (poz. 106), czy udzielanie wszechstronnej pomocy osobom bezdomnym (poz. 109).
Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Tarnowa na lata 2017-2022 otworzył także możliwość pozyskania dofinasowania ze środków europejskich na szereg ujętych w nim przedsięwzięć rewitalizacyjnych.
W Małopolsce, do głównych możliwości współfinansowania tego typu przedsięwzięć należą przede wszystkim środki dostępne z 11. Osi Priorytetowej – Rewitalizacja przestrzeni regionalnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM). Dla Tarnowa istotne znaczenie mają działania: 11.1. Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.1 Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie oraz 11.3. Fundusz rewitalizacji i odnowy Małopolski, 11. Osi Priorytetowej RPO WM. Ostatni nabór wniosków konkursowych do działania 11.1. zakończył się w 2017 roku, natomiast od II kwartału 2018 r. trwa nabór wniosków do Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnej S. A. w Krakowie o środki zwrotne dostępne na preferencyjnych warunkach w formie pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego (nabór wniosków trwa w sposób ciągły do wyczerpania dostępnej puli środków, co najmniej do czerwca 2020 r. z możliwością dalszego wydłużenia).
W postępowaniu konkursowym o środki bezzwrotne z działania 11.1. z Tarnowa aplikowało 13 podmiotów, w tym 5 publicznych, takich jak Gmina Miasta Tarnowa, MZB Sp. z o. o. w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Tarnowie. Podmioty te uzyskały ww. dofinansowanie i podpisały stosowane umowy w 2018 roku. Pozyskane środki umożliwiły realizacje głównych przedsięwzięć inwestycyjnych GMT,
do których należą „Nowe Przestrzenie zdarzeń” i „Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – ZAZ Słoneczne Wzgórze”. Szczegółowe informacje dot. tych przedsięwzięć, przedstawione są w innych częściach opracowania. Projekt „Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – ZAZ „Słoneczne Wzgórze”, finansowany z ww. źródeł został zakończony w grudniu 2018 r. i umożliwił poszerzenie i rozpoczęcie działalności 2 podmiotom: Zakładowi Aktywizacji Zawodowej „Słoneczne Wzgórze” oraz Centrum Wsparcia Opiekunów nieformalnych osób niesamodzielnych w subregionie tarnowskim – „Spokojna Przystań”. Wśród podmiotów niepublicznych tylko 1 przedsiębiorstwo – Cegbud Sp. z o. o. otrzymało dofinansowanie.
Przedsięwzięcia rewitalizacyjne wpisane do GPR dla miasta Tarnowa na lata 2017-2022, które uzyskały dofinansowanie w ramach działania 11.1.
Beneficjenci - publiczni | Przedsięwzięcia |
Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Tarnowie | „Rewitalizacja i rozbudowa Sali teatralno-widowiskowej wraz z zapleczem i infrastrukturą towarzyszącą w obiekcie zabytkowym Kościoła pw. Świętego Krzyża Filipa Neri, zlokalizowanym w Tarnowie, ul. Piłsudskiego 9” |
Gmina Miasta Tarnowa | „Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – ZAZ Słoneczne Wzgórze”
" Kantoria" Centrum Wypoczunku i Rekreacji w Tarnowie (w trakcie oceny)
„Nowe przestrzenie zdarzeń w Tarnowie"
|
Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego | „Tarnowski Centrum Aktywacji Społeczno – Zawodowej” |
MZB w Tarnowie | Renowacja budynku przy ul. Rynek 9
Rewitalizacja ciągu budynków przy ul., Żydowska 2,3,4,5,6,7,8,9,11,13,15
Renowacja budynku przy ul.Spytki 1A wraz z otoczeniem budynków Spytki 1A i 1C
Rewitalizacja budynku przy ul. Wekslarska 2 |
Muzeum Okręgowe w Tarnowie | Modernizacja budynków przy ul. Mościckiego 29 w Tarnowie i ich adaptacja na cele Muzeum AK (nowa nazwa Modernizacja budynków przy ul. Mościckiego 29 w Tarnowie i ich adaptacja na cele Muzeum AK) |
Beneficjenci - przedsiębiorcy | Przedsięwzięcia |
Przedsiębiorstwo CegBud | Centrum Sportów Rakietowych „Przemysłowa” |
Zgodnie z art. 22 ust. 1. ww. ustawy o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r., gminny program rewitalizacji podlega ocenie aktualności i stopnia realizacji co najmniej raz na trzy lata. Powyższa ocena dokumentu: „GPR dla Miasta Tarnowa na lata 2017-2022”, zostanie przeprowadzona w 2020 roku.
Z treścią Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Tarnowa na lata 2017-2022 można zapoznać się klikając w załączony plik.
Załączniki: